تزریق آلومینیوم

تزریق آلومینیوم

تزریق آلومینیوم به چه معناست؟

تزریق آلومینیوم یا به عبارتی دایکاست , یعنی ریخته‌گری تحت فشار به شمار می آید و همچنین تزریق آلومینیوم از روش تولید قطعه از طریق تزریق فلز مذاب و همچنین تحت فشار به داخل قالب ها. تزریق الومینیوم یا روش دایکاست می گویند که در آن فلز مذاب به داخل حفره‌ای به صورت قطعه, ریخته شده و سپس ,پس از سرد شدن قطعه ، بسیار شبیه ریخته‌گری ریژه است و تنها اختلاف بین این دو روش در نحوه ی پر کردن حفره ی قالب ها می باشد.

در قالب ریژه فلز مذاب تحت نیروی وزن خود سیلان پیدا می‌ کند و به داخل قالب می‌ رود، در روش تزریق آلومینیوم فلز مذاب تحت فشار و سرعت بیشتری به داخل قالب می‌رود.

بنابراین در تزریق آلومینیوم قطعات با اشکال پیچیده‌ تری را میشود تولید کرد, معمولا در قالب‌ های تزریق آلومینیوم بعد از بسته شدن قالب، مواد مذاب به درون یک نوع پمپ یا سیستم تزریق (بسته به طرح دستگاه) هدایت میشوند، و بعد در حالی که پیستون پمپ، مواد مذاب را با سرعت زیادی از طریق سیستم تغذیة قالب به درون حفره میفرستند، هوای درون حفره از طریق سوراخ‌های هواکش خارج می‌شود.

این پمپ در بسیاری از دستگاه‌ها, دارای درجه حرارت محیط و در برخی از دستگاه های دیگردارای درجه حرارت مذاب می باشد, معمولاً میزان مواد مذاب تزریق شده بیشتر از اندازه مورد نیاز برای پر کردن حفره است تا سرباره‌ گیرها را پر کند و حتی پلیسه ها را در اطراف قطعه به وجود آورد.

سپس در مرحلة دوم وقتی که مادة مذاب در حال سرد شدن در داخل حفره است، پمپ همچنان فشار خود را ادامه می‌دهد. در مرحلة سوم قالب باز شده و قطعه به بیرون پرتاب می‌شود. در آخرین مرحله که قالب باز است ,داخل حفره قالب تمیز و در صورت نیاز روغنکاری می شود و دوباره قالب بسته و آمادة تکرار عملیات قبل می‌شود.

مهمترین مزایای تولید توسط تزریق آلومینیوم چیست؟

نرخ تولید در تزریق آلومینیوم خیلی بالا است، به ویژه اگر قالب‌های چند حفره‌ای باشد.

معمولاً قطعه تولید شده به وسیلة تزریق آلومینیوم از پرداخت سطح خوبی برخوردار است و احتیاجی به عملیات ماشین‌کاری بعدی ندارد و به دلیل عملیات فوق‌العاده اقتصادی است.

به دلیل اینکه قالب با سرعت و تحت فشار پر می‌شود قطعات با دیواره‌های نازک تری را می‌توان تولید کرد و در نتیجه در این روش نسبت طول قطعه به ضخامت قطعه به مراتب از سایر روش‌ها بیشتراست.

اشکال پیچیده‌تری را می‌توان تولید کرد.

معمولا قطعه های تولید شده با کمترین پرداخت، آماده ی آب فلزکاری هستند.

درباره pishro-alumin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *